Diabetes (česky cukrovka) – echo efekt

Již několik let zmiňuji různé aspekty diabetu, nikdy jsem však tomuto tématu nevěnoval ucelený text. Ano, škroby, přidané cukry, kukuřičný sirup s vysokým podílem fruktózy představují problém, ale jsou jen špičkou ledovce.

Echo efekt diabetu

Diabetes typu 2 je úplně jiný než kterákoli jiná choroba. Většina onemocnění jako rakovina nebo MS má přímý průběh. Jinými slovy, poté co onemocníte, postupuje choroba přímo z bodu A do bodu B. Může dojít k regresi nebo remisi, tj. dočasnému uklidnění, kdy se nemoc odchýlí ze své přímé trasy, ale pak znovu pokračuje v zajetých kolejích až k úplnému konci. Cukrovka taková není.

Diabetes postupuje několika vzájemně se posilujícími cestami. Chcete-li, můžeme tento jev nazvat echo efektem, s tím, že každé echo posiluje a umocňuje všechna další. Toto rozlišení je naprosto klíčové, neboť dá příkaz několika intervenčním bodům, aby zvrátili, nikoli jen zpomalily postup diabetu.

Zvrátit diabetes znamená pochopit insulin

I přes dlouhé intervaly mezi jednotlivými jídly a nevyzpytatelný příjem vysoce glykemických karbohydrátů se hladina cukru normálně pohybuje v úzkém rozmezí. U většiny lidí je tento rozsah mezi 70 a 100 mg na dl.

Tělesné mechanismy umožňující obnovení normální hladiny cukru v krvi, pokud se tato hladina zvýší nebo sníží, jsou velmi účinné a výkonné.

Vysoká hladina cukru v krvi je regulována pomocí hormonu inzulinu, který je produkován buňkami Langerhansových ostrůvků ve slinivce. Tyto buňky jsou extrémně citlivé na jakékoli výkyvy hladiny cukru v krvi a za normálních okolností reagují na tyto výkyvy velice rychle.

Konzumujete-li potraviny s vysokým obsahem cukru, zvýšíte nárazově hladinu cukru v krvi. Tento nárůst aktivuje buňky beta ve slinivce a ty uvolní inzulin, který cestuje krví po celém těle a usnadňuje vstřebávání cukru v jednotlivých buňkách tak, že může být rychle přeměněn na energii. Pokud konzumujete příliš mnoho cukru, inzulin nařídí tělu, aby přebytečný cukr uložil jako glykogen v játrech (a v menším množství také ve svalové tkáni). Když hladina glukózy klesne na přijatelnou úroveň, přestanou buňky ve slinivce produkovat a uvolňovat inzulin, což umožní stabilizaci celého procesu. Klesne-li hladina cukru v krvi příliš nízko, uvolní se z alfa buněk hormon glukagon, který spustí proces uvolňování cukru uloženého v játrech ve formě glykogenu. Tím se hladina cukru v krvi opět vrátí k normálu. Důležité je zmínit, že uvolňování inzulinu zpomaluje stresový hormon noradrenalin. Proto také během stresu tak prudce stoupne hladina cukru v krvi.

Počáteční „zvuk“ : Inzulinová rezistence

Na povrchu buněk Vašeho těla jsou umístěny inzulinové receptory. Tyto malé chemické vstupní brány fungují jako dvířka, která se zavírají a otevírají a tím regulují příliv krevního cukru. Po mnoha letech konzumace stravy bohaté na cukry se tyto buňky opotřebují a jejich „dvířka“ se pokazí a zavřou. Výsledkem toho je, že tukové buňky, svalové buňky a buňky v játrech se stávají vůči inzulinu odolné a na normální množství inzulinu již nejsou schopny adekvátně reagovat. Tyto buňky vyžadují stále vyšší a vyšší množství inzulinu k dosažení alespoň minimální odezvy. Odolnost tukových buněk vůči inzulinu má za následek rozpad uložených triglyceridů, což zvedá hladinu volných mastných kyselin v krvi. Odolnost svalových buněk omezuje vstřebávání glukózy a hladina cukru v krvi tak zůstává vysoká. Odolnost jaterních buněk vůči inzulinu omezuje ukládání glukózy, což také zvyšuje hladinu cukru v krvi.

První diabetické echo: Zvýšená produkce inzulinu

Mohu-li pokračovat výše použitou analogií o tzv. dvířkách, pak jak jsem zmínil, čím méně dveří se otevře, tím více inzulinu musí tělo vyprodukovat, aby se glukóza dostala do buněk. Větší množství inzulinu způsobí zavírání dalších a dalších dveří a tento začarovaný kruh pokračuje a nastává stav zvaný „inzulinová rezistence“.

Toto je primární reakce vašeho těla. Nestačí-li normální hladina inzulinu k tomu, aby se buňky chovaly tak, jak mají, beta buňky ve slinivce břišní vycítí vysokou hladinu glukózy v krvi. Ve snaze normalizovat hladinu cukru v krvi, začnou tyto buňky naplno chrlit stále větší množství inzulinu. Ve většině případů stačí toto množství inzulinu na čas udržet situaci pod kontrolou. To však s sebou nese dva významné vedlejší účinky.

1. Beta buňky slinivky břišní se ocitnou pod nadměrným stresem. Jejich schopnost fungovat naplno je časově omezená a poté se zcela vyčerpají. Tímto okamžikem přestávají byt schopny produkovat dostatečné množství inzulinu a to nejen pod tlakem, ale za jakýchkoli podmínek. Jsou zcela „vyhořelé“.

2. Zvýšená hladina inzulinu přináší celou skupinu svých vlastních vedlejších účinků. Viz.: Třetí diabetické echo níže.

Druhé diabetické echo: poškození nadbytkem cukru

Příliš mnoho cukru v těle vede ke zvýšené žíznivosti a snaze těla se tohoto nadbytečného cukru zbavit. To vede k častému močení a nadměrné zátěži ledvin. Příliš mnoho cukru způsobuje, že se malé cévy v celém těle zúží, jak se tělo snaží zmírnit škody způsobené tělesným orgánům. Čím větší je hladina krevního cukru, tím více se cévy zužují. Tím se cévami přenáší méně krve a krevní oběh je narušený. Oslabený krevní oběh zase přináší komplikace jako: onemocnění ledvin, špatné hojení ran a problémy se zrakem a chodidly. Tato nerovnováha také mění metabolismus tuků, což zvyšuje riziko, že se ve velkých cévách vytvoří cholesterolový plak. A konečně, cukr se také váže na proteiny, které v podstatě karamelizuje, čímž mění jejich strukturální a funkční vlastnosti. To je primární důvod, proč se rány špatně hojí. Neboť se netvoří kvalitní kolagen-pojivová tkáň, která je hlavním tělesným strukturálním proteinem.

Podtrženo sečteno, lidé mající diabetes jsou vystaveni riziku četných „komplikací“.

Navíc, jak jsme již dříve zmínili, stres způsobí, že nadledviny pumpují adrenalin do krevního řečiště a to zvyšuje hladinu volných mastných kyselin v krvi a přeruší uvolňování inzulinu. U obezity je pak méně a méně inzulinu schopno dorazit ke svalům reagujícím na inzulin až je nakonec inzulinu tak málo, že nestačí pokrýt „poptávku“.

Diabetická neuropatie (diabetem způsobené poškození nervů) zasahuje periferní nervy např. ty v chodidlech, rukou a nohou. Mezi symptomy patří necitlivost, brnění a bolest.

Třetí diabetické echo: poškození nadbytkem inzulinu

Nadbytečný cukr není jediný problém spojený s diabetem. Nadbytečný inzulin je také zabiják. Inzulin je řídící hormon našeho metabolismu. Není-li v rovnováze a hladina inzulinu v těle se stále zvedá, vzniká dlouhý seznam smrtelných kombinací:

 

  • Srdeční onemocnění
  • Kornatění tepen
  • Poškození stěn artérií (zvýšená hladina inzulinu má na svědomí poškození tepenných stěn, které vede k ateroskleróze)
  • Zvýšená hladina cholesterolu
  • Zvýšené triglyceridy
  • Zvýšený krevní tlak
  • Nedostatek vitamínů a minerálů
  • Onemocnění jater
  • Vypnutí mechanismu spalování tuků
  • Hromadění a ukládání tuků
  • Tloustnutí-obezita

 Čtvrté diabetické echo: Zničení buněk beta

Čtvrté echo je tím velkým echem, které vyžene ostatní echa do katastrofických hladin.

Stoupne-li hladina cukru i jen mírně nad 100 mg/dl za méně než dvě hodiny, lze pozorovat selhávání beta buněk. Lidé, kteří udržují hladinu cukru na 110 mg/dl, mohou už během dvou let přijít až o 40% kapacity svých beta buněk.

Jinými slovy, ty buňky vašeho těla, které mají na starosti udržovat hladinu cukru pod kontrolou, jsou zničeny přemírou krevního cukru, jež nejsou schopny kontrolovat. To se zpětně odráží na buňkách v pankreatu, ničí je a způsobuje tak další vzestup hladiny krevního cukru. Tato „ozvěna“ se v celém těle odráží znovu a znovu, zabíjí další a další beta buňky dokud je úplně nezničí.

Echo číslo pět: Kolaps

V určitém bodě tohoto procesu, kdy Vaše tělo už není schopno vytvářet inzulin a je imunní i proti inzulinu podávanému v injekcích, začnete pociťovat ničivé účinky diabetu. V tomto bodě Vám hrozí:

  • Neuropatie
  • Amputace
  • Selhání ledvin
  • Dialýza
  • Srdeční choroba
  • Slepota
  • Smrt

Shrnutí diabetického echo efektu

Řekněme, že se u Vás vyvinuly rané příznaky diabetu a Vy se rozhodnete ozdravit svůj jídelníček. Problémem je, že jste již nastartovali echa. Ačkoli Váš jídelníček má nyní jen malé množství cukru vaše slinivka je oslabená tak, že nemůže produkovat dostatek inzulinu a neporadí si ani s normálním množstvím cukru. Navíc, buňky Vašeho těla jsou teď odolné vůči inzulinu. I kdyby Vaše slinivka nebyla poškozena, nebyla by schopna produkovat dostatek inzulinu. To znamená, že hladina cukru v krevním řečišti zůstává vysoká, i když jste upravili svůj jídelníček a diabetické škody pokračují rychlým tempem. Bohužel, tím celý proces nekončí. Vaše ledviny jsou následkem vysoké hladiny cukru poškozené tak, že již nejsou schopny zcela pročišťovat Vaši krev. V důsledku to znamená, že i když se Vám podaří obnovit normální hladinu krevního cukru, toxiny, které Vaše ledviny nevyčistily, dále poškozují Vaše tělesné orgány – včetně slinivky a ledvin. Poškození se rychle šíří, až Vaše slinivka a ledviny zkolabují.

Nevěšte hlavu. Ačkoli celá situace vypadá děsivě, není zcela bezvýchodná. Představuje však značná omezení pro medicínská řešení. Naopak se ukazuje, proč program Baseline of Health® , který se zabývá tělem jako celkem, je pravděpodobněji schopen přinést významně lepší výsledky, nežli přináší přístup medicínský.

 Jak si tedy můžete s diabetem poradit?

Standardní léčba nabízí několik chybných přístupů:

  • Léky jako metformin omezují vstřebávání vysokých glykemických karbohydrátů ve střevním traktu a zvyšují citlivost těla na inzulin, čímž omezují potřebu dalšího inzulinu.
  • Hlavním problémem metforminu je jeho účinek na gastrointestinální systém (žaludek a střeva), počínaje mírnou ztrátou chuti k jídlu až po žaludeční nevolnost, zvracení, bolest žaludku, křeče, nadýmání a průjem. Mnozí pacienti tyto symptomy nesnesou a léčbu metforminem ukončí během několika dnů.
  • Mléčná acidóza je vzácným, ale nebezpečným vedlejším účinkem metforminu. Je to vážný stav, kdy buňky nedostávají dostatek kyslíku k přežití. Je způsoben hromaděním kyseliny mléčné v krvi. U většiny popsaných případů se jednalo o pacienty, jejichž ledviny nefungovaly dobře (to je nevyhnutelný problém u diabetu, jak jsme již dříve popsali).
  • Léky jako glyburid stimulují slinivku k větší produkci inzulinu. Glyburid je tak účinný, že u sebe musíte mít i tabletky glukózy, pro případ, že vyprodukujete tolik inzulinu, že Vaše hladina cukru klesne natolik, že upadnete do diabetického kómatu. Ačkoli k tomu dochází jen zřídka, poukazujeme tím na větší problémy glyburidu.
  • Glyburid zvedá hladinu inzulinu ve Vašem těle tak vysoko, že musíte čelit všem komplikacím souvisejícím s vysokou hladinou inzulinu v krvi.
  • Glyburid „neopravuje“ beta buňky, jen je nutí více pracovat a tím urychluje proces, kdy se jednoho dne zákonitě zhroutí a stanou se nefunkčními.
  • Inzulin ve formě tablet nebo injekcí Vás kryje, jsou-li beta buňky ve vaší slinivce vyčerpané a nemohou již samy produkovat dostatek inzulinu, ale jen do té doby než Vaše rezistence vůči inzulinu není tak vysoká, že žádné množství insulinu nestačí splnit daný úkol. V tomto bodě začíná rozklad organismu.

Diabetická alternativa: zastavení echo efektu

Je zřejmé, že má-li být jakákoli alternativa funkční, musí působit tam, kde medicína selhává. Musí také působit v souladu s tělem, tak, aby mohla působit dlouhodobě, aby Vaše tělo nevyčerpávala až do úplného zhroucení, aby byla schopna zastavit všechna echa bez výjimky, tak, aby nic opětovně nespustilo problémy.

S tímto na paměti a novým jídelníčkem (bez limonád a potravin s vysokým obsahem cukru) Vás možná budou zajímat následující možnosti:

  • Zabránit vstřebávání vysoce glykemických potravin bez nežádoucích reakcí ve střevním traktu (tak jako u metforminu) lze pomocí těchto bylin:
    • Nopal cactus
    • Gymnema sylvestre
  • Zvrátit odolnost vůči inzulinu tak, že jej potřebujete méně, je možno dosáhnout pomocí:
    • Konjac mannan
    • Cinnulin PF
    • Chromium GTF
    • Omega 3 mastné kyseliny

 

  • Opravit beta buňky v Langerhansových ostrůvcích ve slinivce břišní, tak aby byla optimalizována produkce inzulinových rezerv a nikoli nadprodukce, tak jako je to u glyburidu, je možné pomocí:
    • Gymnema sylvestre
    • Kyselina alfa lipoová nebo R-lipoová
  • Nižší hladina cukru v krvi díky správné stravě a bylinným doplňkům:
    • Extrakt z pískavice
    • Moruše
    • Mordika Karela (Hořká okurka)
  • Chránit orgány a proteiny před poškozením nadbytkem cukru lze pomocí směsi antioxidantů a nutraceutik:
    • L-carnosin
    • Acetyl-karnitin
    • Koenzym Q10
    • Kyselina alfa lipoová nebo R lipoová
    • Benfotiamin
  • Chránit orgány před poškozením nadbytkem inzulinu lze čištěním krve za použití:
    • Krev čistící formule
    • Proteolytické enzymy
    • Omega 3 mastné kyseliny

 

Podtrženo sečteno, zabránit diabetu nebo jej zvrátit znamená udělat vše, co jen lze a udělat to okamžitě. Neboť diabetes není nemoc jdoucí po jedné přímé linii, musíte zastavit každé jednotlivé „echo“ tak, že se žádný aspekt nemoci neozve znovu a nenastartuje celý proces znovu.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *